STOPRO s.r.o. STOPRO spol. s r.o. | Architektura - Design - Inženýring


Rezidence Šantovka

Nahrávám obsah…
Loading

architektonicko-urbanistická studie

architekt: Ing.arch.Tereza Dufková
  Ing.arch. Alena Hrčková
  Ing. arch. Lucie Kirovová
  Ing. arch. Pavel Hrček
  Ing. Lukáš Kroupa
hl. inženýr projektu: Ing. Jiří Beran
studie: 2015

Vyhráli jsme ve vyzvané architektonicko-urbanistické soutěži s návrhem nové bytové čtvrti v Olomouci "Rezidence Šantovka".

Záměrem investora bylo v daném území vytvořit atraktivní bydlení, které se bude odlišovat od jiných projektů v oblasti vyšším standardem, kvalitou designu i provedení, lokalitou s dostupností centra města a dalších potřebných funkcí občanské vybavenosti, příjemným klidným prostředím a vysokou mírou soukromí. Lokalita, která je v blízkosti k centru města a v dostupné vzdálenosti od potřebné vybavenosti a současně je ohraničená přírodními prvky a přirozenými barierami vytvářejícími privátní charakter bydlení, je k tomuto účelu využití předurčena. Území je situováno poblíž obchodního centra Galerie Šantovka a obklopené jako poloostrov řekami Morava a Mlýnský potok.

V rámci řešené lokality jsou dominantním prvkem vodní toky, které ohraničují velkou část řešeného území. Základní urbanistická koncepce je vytvoření rezidenčního bydlení s možností předzahrádek, teras a lodžií s výhledem na zeleň a vodu. Zeleň vzniklá uvnitř areálu paprskovitě prochází směrem k řece a z typu parkové městské zeleně přechází do typu krajinné zeleně u řeky.
Základní koncept uspořádání objektů je ve vytvoření rezidenčního bydlení podél břehu poloostrova s výhledem na řeku, uvnitř areálu tak vznikne dostatečný prostor pro zeleň a tím se ještě zvýší atraktivita celého území.
Principem celého architektonicko-urbanistického návrhu je rozdělení zástavby na tři typologicky rozdílné celky tak, aby zeleň v jižní části poloostrova mohla postupně prorůst napříč střední částí celého poloostrova.
Ve východní části poloostrova je bytový objekt (typ A) s přednostně menšími byty, který směrem na jih a západ přechází v menší samostatné bytové domy s většími byty (typ B a C). Domy typu B a C střídavě ustupují podél břehu Mlýnského potoka vůči jižní a západní světové straně pro získání optimálních světelných podmínek v území a optického prostoru mezi jednotlivými solitérními domy.
Současně jednotlivé typy zeleně plynule a přirozeně přechází z prostoru parku (veřejná zeleň) do prostoru náměstí a zahrad (polosoukromá zeleň) až k předzahrádkám (soukromá zeleň). Směrem k řece se zeleň opět přes zahrady (polosoukromá zeleň) vlévá do zeleně u řeky (veřejná).

 

zpět na seznam projektů.

  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka
  • Rezidence Šantovka

© 2007-2020 STOPRO spol. s r.o. ■ Mapa stránekInformace o webuRSSCMS

Webdesign a hosting Nux s.r.o.